Oszd meg!

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Közösség

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

Mindent a majmokról

 

MAJMOKRÓL...

 

ERDEI EMBEREK

 

Az Emberszabású majmoknak nincs farkuk. Képesek felegyenesedve járni, és tovább élnek, mint más majmok. Habár a négy végtagjukat használják, a mellsõkkel nem tenyéren, hanem ujjaikat behajlítva, az ujjperceikre támaszkodnak. Az emberszabású majmok közül az orángután Délkelet-Ázsiában, a csimpánz és a gorilla Afrikában honos.    

 

 

 Mindent A gorillákról...

 


 

Hogyan tölti napjait?

Evéssel vagy lustálkodással foglalja el magát, fára - nagy testsúlya miatt - csak fiatal korában mászik.

Érdekesség:

A gorillakölykök hároméves korukig maradnak az anyjukkal.

 

 

Ki a "Fõnök"?

Az ezüsthátû, teljesen kifejlett hím. A fennhatósága alá tartozik néhány nõstény, kölykeik, valamint a "Trónbitorlásra" törekvõ, ivarérett hímek. A "Fõnök" vezeti a legjobb táplálékot nyújtó helyekre a kis csapatot, és ha kell, megvédi õket.

Érdekesség:

A gorillák szinte egész nap esznek, közben rövidebb-hosszabb pihenõt tartva.

 

 

 

Hogyan telik a "Kölyökidõ"?

Az újszülött gorilla alig 2 kg-os. Féléves korában már tud járni, és 2, 5-3 évig számíthat anyatejre. A nõstény kb. 7 évesen válik ivarérette - ekkor 90 kg-os. A hím kb. 15 évesen válik felnõtté - a kifejlett példány (álló helyzetben) elérheti az 1, 8 m magasságot, testtömege pedig kétszer annyi, mint a nõstényé.

 

 

Veszélyes állat?

Egyáltalán nem, bár elsõ ránézésre félelmetesnek tûnhet. A legnagyobb fõemlõs valójában az egyik legbékésebb állat. Az emberre egyáltalán nem veszélyes, sõt ha megfelelõen közelítjük meg, megtûri a jelenlétünket.

Érdekesség:

A gorillák erõs fogai nem ragadozófegyverek: a hatalmas mennyiségû növényi táplálék elfogyasztását segítik.

 

Tudtad, hogy...

Akárcsak a csimpánz vagy az orángután, levelekbõl és ágakból készít magának fészket a földön vagy az alacsonyabban lévõ faágakon.

 

 

Mindent a csimpánzról...


Érdekesség:

 

A törpe csimpánz testfelépítése és genetikája hasonlít leginkább az emberéhez.

 

 

Milyen "Evõeszközöket" használ?

A keményebb héjú gyümölcsöket, magokat egy kõre teszi, és egy másikkal ütögetve kinyitja. Kedvenc csemegéi, a termeszek otthonába viszont egy lecsupaszított botot helyez, s miután kihúzta "Evõpálcikáját", gondosan lenyalja róla a rovarokat. (Erre a módszerre azért van szükség, hogy meg ne csípjék a kezét.)

 

 

 

Hogyan iszik?

Erre a célra "Szivacsot" használ, amit összerágott levelekbõl gyárt. Ezt mártja bele a vízbe, majd lassan kifacsarva iszik belõle.

 

 

 

Hol alszik?

Minden este fekvõhelyet készít magának a kiválasztott fán. Építõanyagul gallyakat és leveleket használ, melyek esetenként takaróul is szolgálnak. Emberszabású rokona, az orángután is hasonló módon "Ágyaz meg" magának.

 

 


Tudtad, hogy...

Étkezés után jólesik a pihenõ, amit a csimpánzok vérmérsékletük és koruk szerint hancúrozással, bundatisztogatással vagy lustálkodással töltenek.

 

 

Mindent az orángutánról...

 

Mirõl kapta nevét?

A maláj eredetû szó "Erdei ember"-t jelent, mely egy õsi legendára vezethetõ vissza. Eszerint egy kitaszítottá vált ember otthonra lelt az erdõben, s az õ utódai az orángutánok.

 

 

Tudtad, hogy...

A 100 kg-os hím és a 40 kg-os nõstény egyaránt biztosan mozog az õserdõ fáin.

 

 

Intelligens-e?

 

 

 

 

De még mennyire! Fő táplálékául a gyümölcsök szolgálnak, melyek különböző  időben érnek be. Ő viszont nem bízza a véletlenre a dolgot, pontosan megfigyeli és megőrzi memóriájában, mikor és hol érdemes szüretelnie. Szomjának oltásához pedig a kezét használja "pohárként": belemártja a vízbe, majd a szájába csepegteti róla a vizet.

 

Tudtad, hogy...

A kis orángután 3-4 évig anyja "ellenőrzése" alatt áll, aki odaadóan gondozza. 4 évesen azonban már a  vele egykorúak társaságát keresi, és egyre önállóbbá válik.

 

Magányosan vagy családban él?

 



 Azon ritka majmok egyike, melyek szinte teljesen magányosan élnek, leszámítva a párzási és az utógondozási időszakot.

 

 

 

 

 

 

 

Tudtad, hogy...

A kifejlett hím feltűnő torokzacskót és  ún. pofaduzzanatokat visel.

 

Hát, azthiszem enyi a majmokról...A következő téma a tigris.